Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Bohaterzy+ zmieniają świat!

Kończy się projekt “Bohaterzy+”. 15 listopada o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach podczas finałowej gali zaprezentowane zostaną projekty realizowane przez uczestników. Dla wszystkich wystąpi zespół AVOCADO. Projekt dofinansowany z Rządowego programu ASOS realizuje Fundacja Centrum Rozwoju NoDrama.

Projekt zakończy uroczysta Gala - 15 listopada w MDK w Świętochłowicach uwieńczona koncertem zespołu AVOCADO. Gala rozpocznie się o godz. 17.30 powitaniem uczestników. Następnie odbędzie się prezentacja mikroprojektów realizowanych przez uczestników poprzez emisję filmu o projekcie realizowanego przez TVP3 Katowice. Nie zabraknie niespodzianek i konkursów. Finałem Gali będzie występ zespołu AVOCADO – finaliści programów: X Factor oraz Śpiewaj i walcz.

Wstęp na Galę i koncert jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy proszę o przyjście 20-30 min wcześniej w celu rejestracji. Konieczna jest też rezerwacja miejsc pod nr 668 153 799 lub mailowo: [email protected]

W ramach projektu 18 seniorów z Rudy Śląskiej, Bytomia i Świętochłowic brało udział w warsztatach arteterapeutycznych oraz warsztatach tworzenia projektów społecznych. Każdego piątku w Młodzieżowym Domu Kultury miasta Świętochłowice od maja do października odbywały się spotkania grupy seniorów biorących udział w projekcie. Uczestnicy uczyli się technik arteterapeutycznych, takich jak dramoterapia, muzykoterapia, czy techniki plastyczne. W maju tego roku odbył się warsztat wyjazdowy, w trakcie którego seniorzy poznali zasady tworzenia projektów, motywowania siebie i innych. Wszystko to, by przygotować Bohaterów + do stworzenia mikroprojektów skierowanych dla ich rówieśników.

Podczas zajęć uczestnicy podzielili się na sześć grup. Zadaniem każdej z grup było zaangażowanie czterech seniorów, potrzebujących wsparcia, we wspólne tworzenie projektów. Projekty były realizowane w miejscach przyjaznych seniorom, a także w domach pomocy społecznej. 

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę poprawia ogólną sprawność, kondycję fizyczną i koordynację ruchową, relaksuje oraz uwalnia od napięć, rozwija świadomość swojego ciała, wpływa na lepsze poznanie siebie, poczucie własnej wartości, uświadamianie własnych emocji. Dodatkowo rozwija kreatywność, pobudza wyobraźnię, stymuluje zmysły. Imprezą towarzyszącą Gali będzie wydarzenie podsumowujące Akademię Liderów projektu LEO Fundacji Rozwoju Świętochłowic.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zobacz również